Hasznos Tippek Kutyatartáshoz

Tartalomjegyzék

Kölyök kiválasztása, első lépések

Legkorábban 8 hetes korban hozhatjuk el kiválasztott kutyusunkat az anyja mellől. Ideális esetben 2, 4 és 6 hetes korban elvégezték a kölyök
féregtelenítését, ill. már megkapta első oltását is. Amennyiben nem ilyen rendezett körülmények közül származik kedvencünk és az új gazdi viszi először állatorvoshoz, ezeket a teendőket kell pótolni az oltássorozathoz igazítva.
Ha sokat vakarózik, az önmagában a kölyökbunda levedlése miatt is lehetséges, gyakran okozza a bélsár lágysága miatt feltelt bűzmirigy, ill. sajnos bolhás is lehet.

A kölyök bundája, gyakran tele van bolhával, ill. bolhaürülékkel, petével.
Súlyosabb fertőzöttség esetén nem elég a bolhák elpusztítása, szükséges a kölyök fürdetése is, hogy a szőrzetét megtisztítsuk. A fürdetéshez speciális bolha ellenes vegyszeres fürdetést és a bőr védekező rendszerét megóvó sampon kombinációja a legmegfelelőbb. Enyhébb fertőzöttség esetén elegendő lehet rácseppentő oldattal a bolhák elpusztítása, majd bolhafésűvel a szőrzet alapos tisztítása.

Amennyiben kedvenced kerti kutyusnak szánod vagy rendszeresen hosszú sétákat tesztek, a kullancsok elleni védekezés egész évben javasolt! A rácseppentő oldatok egyben kullancs ellen is védettséget biztosítanak 4 héten át (28nap), mivel a nyak bőrére cseppentve 48 óra alatt beszívódnak és a keringéssel eljutva a teljes testfelületet védik. Sajnos távol tartó hatást már nem biztosítanak, így a kullancsok befúródhatnak ugyan az állatok bőrébe, de az első csepp vérrel elpusztulnak és a fertőzés átadása előtt leszáradnak, kiesnek a bundából. A kullancsok számos súlyos és veszélyes betegség kórokozóit hordozhatják (babézia, Lyme-kór)!
A külső élősködők ellen (kullancsok, bolhák, szúnyogok, legyek, atkák, tetvek stb.) rácsepegtető oldatokkal (4 hetente ismétlendő), ill. hosszabb hatású nyakörvekkel (4-7 hónap, készítménytől függően) védekezhetünk. Új lehetőséget jelentenek a rágótabletták, melyek a bélcsatornából felszívódva fejtik ki hatásukat (nem lehet elhagyni, lerágni és nincs vegyszeres kontamináció)!

Gyakran találkozunk a has alján megjelenő duzzanattal, a köldöksérv örökletes
elváltozás, egyszerű, rutin műtéttel korrigálható.

Teendők 1 éves korig

A fiatal kutyusokat több, nagyon ragályos és agresszív vírus megbetegítheti (parvo, szopornyica, fertőző májgyulladás vírusa stb.), melyek ellen oltás sorozattal alakítható ki védettség.

A kölyköket 2-3 hetes időközökkel, legalább 4 oltásban kell részesíteni, hogy ne legyen megbetegedés, tehát 6, 8, 11, és 13 hetes korban. Ezen idő alatt nem találkozhatnak oltatlan ebekkel, ill. nem mehetnek olyan területre, ahol ilyen ebek előfordulhatnak (karantén).
Magyarországon a hatályos jogszabály kötelezi az ebtartókat a kutyák veszettség elleni oltására, minden 3 hónaposnál idősebb kutyát be kell oltani fél év különbséggel kétszer, utána pedig évente egyszer. Amikor befejeződött kedvenced fertőző betegségek elleni oltássorozata, akkor megkapja első veszettség elleni oltását 4 hónapos koráig és az állatorvos beülteti az egyedi azonosító microchipet, majd fél év múlva sor kerül az ismétlő oltásra.

Alapítványunktól örökbefogadott kutyusok már mikrochippel ellátva kerülnek gazdihoz, és általában a kölyökkori oltássorozatot is megkapják. ( ez természetesen attól függ, hogy milyen idősen kerülnek örökbeadásra ).

A 41/2010. (II.26.) Kormányrendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról értelmében 2010. 07.01. után „Ebet forgalmazni, illetve tulajdonjogát forgalmazásnak nem minősülő más módon átruházni kizárólag az állatot azonosító elektronikus transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochip) történő megjelölése után lehet.”

Ennek értelmében minden tulajdonos változáskor (adásvétel, ajándékozás) az új kutyust kortól függetlenül kötelező egyedi, mikrochipes jelöléssel ellátni! 2012.08.01-től kezdődően a 4 hónapos életkort elért kutyák már csak mikrochippel megjelölve tarthatók!

A kölyökkorban elvégzett, ismételt féregtelenítéssel mentesítettük kedvencünket a bélparazitáktól, kutyusunk azonban a séták alkalmával porból, más kutyák bélsarából újra fertőződhet, ezért javasolt negyedévente tablettával féregteleníteni (1 tabl./10kg). A nyári hónapokban sorba növő kölyköknél pedig elindul a szívférgesség elleni védekezés, havi egyszeri, kombinált készítménnyel történő féreghajtással!

Összefoglalva:

  • 6 hetes kor parvovirusos bélgyulladás elleni oltás + féreghajtás + rácseppentő oldat (kullancs, bolha)
  • 8 hetes kor kombinált oltás + szükség szerint féreghajtás, karantén
  • 11 hetes kor ismétlő kombinált oltás + rácseppentő oldat, karantén+ szükség szerint szívférgesség elleni készítmény
  • 13 hetes korban lezáró kombinált oltás, egy évre szóló védettséget nyújt, mehetnek sétálni
  • 3-4 hónapos kor között első veszettség elleni védőoltás + microchip beültetés (jogszabályban rögzített) + rácseppentő oldat vagy nyakörv
  • 3-6 hónapos kor között ivartalanítás
  • 5-6 hónapos korban kennel köhögés ellen 2 oltás (kiállításra, iskolába, ill. nagyobb kutyaközösségbe járó egyedeknél javasolt)
  • 7-8 hónapos korban Lyme kór ellen 2 oltás (nem váltja ki a rendszeres kullancs elleni védekezést, vadászó, kiránduló egyedeknek javasolt)
  • 9-10 hónapos kor között ismételt veszettség elleni oltás (jogszabályban rögzített)

Táplálás

Fontos a megfelelő táplálás, egy éves korig alakul ki a megfelelő vázrendszer, immunrendszer, ami meghatározza és megalapozza kutyusunk későbbi egészséges életét. A táplálkozás során szerzett információk fontos részét képezik a szocializációnak, a kölyök megtanulja az ételek ízét, szagát, állagát, így később különbséget tehet a romlott és jó étel között, elkerülhetőek az esetleges mérgezések.

A házi koszt változatos és ízletes, de nehéz kiegyensúlyozottá tenni. Kellő odafigyelés és válogatás szükséges, hogy növekedésben lévő kutyusunknak biztosíthassuk szükségleteit. Alapvetően egyharmad rész fehérje (hal, tojás – nem nyersen, tejtermékek-túró, sajt, joghurt, húsok), egyharmad rész szénhidrát (nem csak tészta, kenyér, hanem pl. rostos rizs, árpa), egyharmad rész zöldség-gyümölcs képezi. Sajnos a kutyákat is elérte az embereknél már szinte mindennapos allergia, melynek jelentős része a rossz táplálkozásból adódik. Nem javasolt a csirke és szárnyas hús és azon tápok használata, mely szárnyasokat tartalmaz.

A jó minőségű tápok etetése elsősorban nem a tulajdonos kényelmét szolgálja, hanem alapos dietetikai kutatások alapján összeállítva az állatok teljes értékű táplálását hivatott ellátni. A jó minőségű táp nem tartalmaz hozzáadott adalékanyagokat (pl. színezék, tartósítószer), figyelembe veszi az eltérő igényű fajták szükségleteit (kor, méret) és ezáltal egyenletes és zavartalan növekedést tesz lehetővé. Azonos íz, azonos beltartalom biztosítja a kiegyensúlyozottságot. A jó minőségű tápok etetése mellett igény szerint kiegészíthetjük a napi étkezésünknek megfelelően maximum 10% házi koszttal kölyökkutyánk étrendjét! Alapszabály, hogy minden újból először csak keveset, átmenetet biztosítva, ne legyenek hirtelen váltások.

Fél éves korig háromszor, utána egy éves korig naponta kétszer etessünk!

A fogváltás időszakában, 3,5 – 6 hónapos kor között ne adjunk csontot kutyánknak, hogy a kibújóban lévő maradandó fogak sérülését elkerüljük. A
fogváltás befejeztével velős csont (marha, sertés lábszár, csülök) adható, de egész életükben tilos adni a szilánkosan törő pulyka és kacsacsontot, ill. csirkét! A csont nem táplálék, nem alkalmas kálcium bevitelre, csak a velő és a porc hasznosítható!

Amennyiben fél éves kora után a szájüregben a maradandó fog mellett a tejfog is bent marad, a perzisztáló tejfogakat el kell távolíttatni!
Friss víz mindig legyen előtte, de soha ne legyen túl hideg, még a nyári időszakban is könnyen megfázhat a torkuk!

Ivartalanítás

Ez a műtét a felelős állattartás egyik első komoly döntése!

Időben végzett műtéttel elkerülhető a nem kívánt szaporulat (túlnépesedés, kóbor állatok), a kan kutyák évente kétszeri „támadása”, ill. kutyánk egészsége szempontjából legfontosabb, hogy kizárható bizonyos végzetes, hormonális hátterű betegségek kialakulása (gennyes méhgyulladás, petefészek- és méhdaganatok), ill. minimálisra csökkenthető a kockázatuk (rosszindulatú emlődaganatok). Kan kutyák esetében az ivartalanítással megelőzhetőek a here rosszindulatú elváltozásai (hasüregben maradt, rejtett here esetében mindig kialakul), a prosztata megnagyobbodása és gyulladása, ill. az ivartalanított egyedek nyugodtabbak, szocializációjuk könnyebb, más kutyákkal kevésbé agresszívak, ritkábban szöknek. Idősebb egyedek esetében végzett beavatkozással a már kialakult viselkedési zavarok sajnos csak mérsékelhetőek, de minden esetben javulnak.

Felnőtt kutyák

A kölyökkori alapimmunizálással kialakított védettség fenntartásához kutyánkat évente emlékeztető oltásban kell részesíteni, így az oltásban szereplő betegségek ellen továbbra is megmarad a védettség. A kombinált oltással a kutyánk számára fontos, sokszor végzetes kimenetelű betegségek ellen védekezhetünk, mely ugyan nem kötelező (jogszabály nem rendelkezik), de a legalapvetőbb teendők egyike. A veszettség humán vonatkozása miatt a veszettség elleni oltást jogszabályban rögzített módon, 1 éven belül kell beadatni.

Felnőtt kutyák esetében tehát a betegségek megelőzéséhez alapvető feladataink:

  • évente ismétlő veszettség és kombinált oltás,
  • negyedévente féreghajtás
  • nyáron havonta féreghajtás kombinált készítménnyel (ld. Szív- és bőrférgesség), ill. havonta rácseppentő oldat kullancsok ellen,
  • 3 havonta rágótabletta (ÚJ) vagy évente 2 nyakörv!

A kölyökkorban bevezetett, és remélhetőleg bevált tápnak a felnőtt kutyáknak való változatára kell áttérni, kistestűeknél 12-14 hónapos korban,
nagytestűeknél 16-18 hónapos kor között. Lényeges, hogy a tápváltás átmenettel történjen, ne egyik napról a másikra. Ajánlatos azonos minőségű táppal folytatni az etetést. Táplálék kiegészítőkre még optimális táplálás mellett is szükség lehet, pl. vedlési időszakban szőr-, bőrregeneráló vitaminkészítményekre és szőroldó pasztákra, évszakok váltásakor immunerősítésre stb.

Nagytestű és túlsúlyos egyedek esetében fontos az ízületek védelme, a megfelelő porcépítő program segítségével megelőzhetőek, ill. mérsékelhetőek az időskori ízületi bántalmak.
A kutyák általában szeretnek autóban utazni. Ha kölyökkorától szoktatják az autózáshoz, akkor az első pár alkalmat leszámítva már nem szoktak hányni, többször kell pozitív élményhez kapcsolni (ne csak orvoshoz vigyük autóval), így valószínűleg felnőttként nem lesz gond vele.

Szív és Bőrférgesség (Dirofilariosis)

Sajnos egy újabb komoly problémával kell szembesülnünk, a szúnyogok által terjesztett Szív-, ill. Bőrféreggel (Dirofilaria immitis és repens). Ezen
paraziták 2010-ig csak a déli országba utazókat veszélyeztették, de a behurcolt esetek miatt már nálunk is elterjedtek.
A szúnyogok terjesztik a férgek lárváit, de fertőzőképes állapotú lárvává csak 14 C felett képesek átalakulni, így szerencsére védekezni csak
májustól-szeptemberig szükséges (időjárástól függően áprilisban és októberben is), havonta alkalmazott kombinált készítményekkel!

Idős állatok

Érdemes idősebb korban a fogak, íny állapotát rendszeresen ellenőriztetni és a képződött fogkövet szükség szerint eltávolíttatni (arra hajlamos fajtáknál, egyedeknél fiatalkortól kezdve akár félévente). Így megelőzhető az ínygyulladás, ínysorvadás és az ezzel járó kellemetlen szájszag, valamint a fogak elvesztésétől is megóvhatod kutyusodat. 

A kisebb testű kutyák esetében 8 éves kortól, nagytestűeknél 6 éves kortól javasolt évente megelőző szűrővizsgálaton részt venni! Az alapos fizikális
vizsgálatot vér-, vizeletvizsgálattal és ultrahangos vizsgálattal kiegészítve már korai stádiumban felismerhetőek bizonyos betegségek, így időben megkezdhető kezelésük, megelőzhető vagy lassítható kialakulásuk.

Állatorvos

A kutyatartás során az egyik legfontosabb feltétel, hogy az állat egészsége folyamatosan jó kezekben legyen. A kezdő állattartóknak célszerű ismerőseiktől, barátaiktól vagy az internet adta lehetőségek alapján tájékozódni a megfelelő állatorvos kiválasztásához. Egy jó állatorvos időt szán arra, hogy elmagyarázza a gazdinak a diagnózist, a kezelési formát , a várható hatásmechanizmust, a gyógyulás várható idejét és a kezeléssel
kapcsolatos költségek várható összegét.

Különösen a még tapasztalatlan kutyatartóknak fontos, hogy az ápolásról a fajnak megfelelő tartási körülményekről, nevelésről és a természetes viselkedési formákról is kapjon néhány használható tanácsot. De ami a legfontosabb, olyan állatorvost válasszunk, akiben megbízunk, akihez bátran merünk fordulni.

Mikor forduljunk sürgősen állatorvoshoz?

Amikor olyan tüneteket észlelünk, melyek eredetét, magyarázatát nem ismerjük, illetve az állat súlyos állapotára utalhatnak, sürgősen keressük fel állatorvosunkat.

Ilyenek:

  • Hirtelen jelentkező hányás
  • Hirtelen jelentkező hasmenés
  • Vagy a fentiek egyikével szövődött bágyadtság.
  • A magában előforduló nagy fokú bágyadtság is súlyos beszámítás alá esik.
  • Láz: 39,3 C fok felett.
  • Étvágytalanság: amikor három hónapos kor alatt, kétszer egymás után nem fogad el eledelt a kiskutya.
  • Erős köhögés, prüszkölés, csipázás.
  • A gyakori csuklás minden kiskutyánál előfordulhat, nem kórós elváltozás.
  • Ha az állat lenyel valami idegen tárgyat.
  • Súlyos vakaródzás, duzzanatok, foltok a bőrön.

Fagyálló Mérgezés Esetén

Kutyaház Télen

Póráz

Kutya Megnyugtatása (Nyugi-csomó)

A “nyugi-csomó” segítségével kedvenced könnyebben viselheti a mennydörgés, villámlás okozta stresszt és a szilveszteri hangzavart is.  A kötés olyan pontokon érinti a kutya testét, amely biztonságérzetet ad számára és megnyugtatja. Használhatsz sálat, vékony kendőt vagy rugalmas fáslit is.

Ha a kutyád továbbra is a szélsőséges stressz jeleit mutatja (túlzott lihegés, szapora szívverés, nyálzás, remegés), mindenképpen kérd ki állatorvosod tanácsát!

További tudnivalók:
– A kötés legyen feszes, de ne túl szoros!
– Alkalmanként legfeljebb 15 percig hagyd a kutyán!
– Naponta többször is felteheted rá.